Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu sa šetrenie vodou stalo prioritou pre mnohé rodiny. Priemerná slovenská domácnosť minie denne desiatky litrov vody. V kuchyni a kúpeľni vody tečie neúrekom, no perlátor dokáže tok výrazne spomaliť a ušetriť vám tak nielen vodu, ale aj peniaze. Máte ho?
Čo je vlastne perlátor?
Perlátor (niekedy nazývaný aj prevzdušňovač či aerátor) je malá súčiastka, ktorá sa umiestňuje na koniec ramienka vodovodnej batérie.
Jeho úlohou je premiešať prúd vody so vzduchom, čím sa vytvorí súvislý, jemnejší prúd namiesto prúdu silného. Zaisťuje to malé sitko, ktoré rozdeľuje prúd vody na malé kvapôčky. Vďaka tomu máte pocit, že vody tečie viac, ale v skutočnosti jej míňate menej.
Koľko vody možno ušetriť?
To závisí od typu perlátora a tiež od tlaku vody vo vašom potrubí. Bežne vám z kohútika vytečie 12 – 15 litrov za minútu. Perlátor to dokáže zredukovať na polovicu. Povedzme, že z jednej batérie tak ušetríte 15 centov denne.
Zdá sa to ako zanedbateľná čiastka, no za rok je to vyše 50 eur! A to len z jednej batérie. Keď perlátory namontujete i do kúpeľne, máte na peknú večeru pre dvoch. Alebo na nové šaty. Či na čokoľvek, čo by vám urobilo radosť.
Treba vedieť: Vyššie zmienené hodnoty sú orientačné a skutočná úspora závisí od individuálnej spotreby vody a cien vo vašej lokalite. Inštalácia perlátorov na viaceré batérie v domácnosti môže viesť k ešte vyšším úsporám.
Druhy perlátorov
V obchodoch nájdete rôzne typy perlátorov podľa typu závitu (vonkajší/vnútorný), tvaru, materiálu a účelu. Najbežnejšie sú plastové alebo kovové perlátory so štandardným vonkajším závitom M24x1 alebo vnútorným závitom M22x1, ktoré sa hodia na väčšinu kuchynských batérií.
Na trhu sú dostupné aj úsporné perlátory, ktoré znižujú prietok na 1,7 – 5 l/min. Tieto sú vhodné pre umývadlá na WC alebo v kúpeľni, kde nie je potrebný silný prúd vody. Pre kuchynské drezy, kde je často potrebný vyšší prietok vody, sa odporúčajú perlátory s prietokom okolo 7 l/min.
Perlátor treba čistiť
Ako všetko, aj perlátor sa časom upchá. Vodný kameň, nečistoty, klasika. Preto ho raz za čas treba vyčistiť – buď kefkou a odvápňovačom alebo ho namočiť do octu. Pri tvrdšej vode mu doprajte kúpeľ každé 3 mesiace, pri mäkšej aj polročná očista stačí.
Pri výmene klasických batérií za ekonomické termostatické batérie, je perlátor ďalším krokom, ako ušetriť vodu a peniaze v kuchyni. Jeho cena sa pohybuje od 1 do 20 eur, takže investícia sa vám pomerne rýchlo vráti. A popri šetrení môžete mať aj dobrý pocit, že sa správate ekologicky. Začnite teda šetriť práve pri zdroji – pri batérii.
Pre lepšiu ilustráciu ešte zhrnieme hlavné výhody perlátora:
✔️ Zníži spotrebu vody o 30 – 50 % bez straty komfortu
✔️ Ušetrí peniaze za vodné a stočné
✔️ Dostupná cena a jednoduchá montáž
✔️ Ekologický spôsob, ako šetriť vodu
Chýbajú vám na batériách perlátory? Mrknite na intercom.sk, kde nájdete široký výber.